123. Rekolekcje Wielkopostne

4 MARCA 2009

Głównym tematem rekolekcji była walka duchowa. Zatrzymaliśmy się głównie przy kwestiach związanych z pośrednim i bezpośrednim działaniem szatana. Okazuje się, że działanie złego ducha to nie tylko opętania czy nawiedzenia, ale także zwykłe pokusy, z którymi przychodzi nam walczyć na co dzień. W czasie konferencji ksiądz Edmund mógł nam przytoczyć wiele przykładów z własnego doświadczenia ponieważ w Licheniu spełnia posługę egzorcysty dla diecezji włocławskiej. Oprócz omawiania ataków szatana rekolekcjonista wskazał nam jak się przed nimi bronić.

Ksiądz Edmund tłumaczył nam jak często problem działania szatana w świecie jest bagatelizowany przez księży, którzy wręcz nie dowierzają w istnienie a tym bardziej w jego bezpośrednie działanie w ludzkim życiu. Kolejnym problemem, który poruszył rekolekcjonista to sprawa różnych amuletów, wróżb itp., które stają się kanałami przenikania złego ducha.

Rekolekcje zakończyły się w sobotę uroczystą Mszą Świętą o godzinie 15 w naszej kaplicy seminaryjnej. Eucharystii przewodniczył Ksiądz Biskup Senior Alojzy Orszulik, który udzielił posług lektoratu, akolitatu.