52. „Proście Pana żniwa”

28 KWIETNIA 2007

Modlitwom przewodniczył J.E. ks. bp Andrzej F. Dziuba biskup łowicki. Obecny był także biskup z Tanzanii, bp Agapit. Na spotkanie przybyli oprócz księży przełożonych łowickiego seminarium, księża prałaci pracujący w Kurii naszej diecezji.

Tego wieczoru przybyła duża grupa młodych ludzi z terenu naszej diecezji, w końcu to czuwanie poświęcone było właśnie młodym, by odważnie i z miłością odpowiedzieli na Chrystusowe „Pójdź za Mną”. Spotkanie prowadziła s. Anna Maria Pudełko, ze zgromadzenia Sióstr Apostolinek, ze Skierniewic. Posługiwała asysta z seminarium, a oprawą muzyczną zajęła się miejscowa schola młodzieżowa. Hasłem tegorocznego czuwania były słowa naszego Pana Jezusa: „Wytrwajcie w miłości Mojej”.

Porządek czuwania był następujący: po krótkiej Liturgii Słowa, w czasie której diakon odczytał fragment o winnym krzewie, z Ewangelii wg św. Jana, nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu. Wtedy swoimi refleksjami na temat powołania podzielił się ks. dr Adam Domański, ojciec duchowny i wykładowca naszego seminarium. Ksiądz Adam przypomniał, że powołanie nie dotyczy tylko księży i zakonników, ale także i świeckich. Są różne rodzaje powołania: do małżeństwa, do bycia lekarzem, nauczycielem, do bycia rodzicem, czy też do samotności.

Następnie biskup Agapit podzielił się swoim doświadczeniem wiary. Ksiądz Biskup przypomniał, że jeżeli kochamy Jezusa, to nic nie może odciągnąć nas od miłości Chrystusa. Po kilkunastominutowej kontemplacji Najświętszego Sakramentu miał miejsce gest. Każdy z uczestników czuwania podchodził do ołtarza, u stóp którego leżały kartki, na których zapisane były parafie naszej diecezji. Przez tydzień każdy ma obowiązek modlić się o powołania do kapłaństwa i zakonu z tej parafii, którą wylosował. Na koniec przed błogosławieństwem ks. biskup Andrzej podziękował wszystkim za przybycie i za organizację tego spotkania. Poinformował, że Chrystus w przyszłym roku zaprasza nas do Kutna, do parafii p.w. św. Wawrzyńca. Młodzi zadeklarowali, że też przybędą i przywiozą ze sobą swoich przyjaciół.