57. Walka z nałogiem

8 MAJA 2007

Ks. Wiesław prowadzi ośrodek uzależnień alkoholowych dla księży z całego kraju. Rekolekcjonista opowiedział, jak można rozpoznać alkoholika, który nie zawsze musi leżeć na ławce w parku, bądź pić tanie wino pod sklepem; jak można pomóc takiemu człowiekowi, który nie chce widzieć swego nałogu.

Ks. Wiesław wyjaśnił alumnom wiele trudnych kwestii związanych z tym problemem, np. czy ksiądz, który jest alkoholikiem i walczy ze swoim nałogiem, może używać w czasie Mszy św. wina do konsekracji? Wyjaśnił, że taki kapłan używa soku winogronowego. Rekolekcjonista uwrażliwiał alumnów na ten problem, a także na tzw. DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholika. Wezwał, by modlić się za tych ludzi, którzy sobie z tym nie radzą i by im pomagać, chociażby informując, że jest takie miejsce i tacy ludzie, którzy pomogą wyleczyć się.

Ks. Wiesławowi składamy serdeczne Bóg zapłać, za podjęcie tego trudnego tematu i sprowokowania kleryków do myślenia nad tą kwestią, tym bardziej, że z roku na roku w naszym kraju przybywa nowych uzależnionych, zwłaszcza wśród najmłodszych.