400 lat kościoła w Rawie Mazowieckiej

31 PAźDZIERNIKA 2013

Imprezy związane z Jubileuszem trwały przez cały miesiąc październik i składały się z: koncertów muzyki klasycznej, wystaw prac oraz widowiska historycznego i koncertu przygotowanego przez uczniów rawskich szkół. Ciekawym w swej symbolice był dar jaki parafianie przekazali z racji jubileuszu – Dar krwi. Ponieważ w świątyni otrzymujemy życie, a symbolem życia jest krew to ok 30 osób przekazało swoją krew w ramach zorganizowanej przy kościele akcji.

Kulminacją obchodów była niedziela 27 października, kiedy to Biskup Łowicki Andrzej F. Dziuba poświecił na cmentarzu parafialnym odnowiony zabytkowy (a wcześniej bardzo zniszczony) nagrobek zasłużonego dla Rawy Maz. proboszcza ks. Germana Grabowskiego (zm. w 1911 r.). W tym grobie spoczął także ceniony przez mieszkańców ostatni proboszcz ks. Mieczysław Iwanicki. Po tej modlitwie za zmarłych w kościele parafialnym rozpoczęła się dalsza część obchodów. Biskup Senior Alojzy Orszulik poświecił na frontonie kościoła stosowną tablicę, a po mszy św. otwarto w jednej z sal parafialnych wystawę pt.: „Ukryte skarby naszej świątyni” Ta oblegana później przez zwiedzających wystawa prezentuje naczynia, księgi i szaty liturgiczne, które dotąd nie były udostępniane.

Uzupełnieniem obchodów był zorganizowany po raz pierwszy parafialny piknik. Dzięki sprzyjającej i słonecznej pogodzie na terenie parafialnym zgromadziły się duże rzesze parafian i zaproszonych gości. Degustując przygotowane smakołyki słuchano występów różnych grup parafialnych. Pod koniec pikniku odbył się finał konkursu z wiedzy o historii kościoła. Jej zwycięzca pojedzie gratis do Rzymu z pielgrzymką parafialną na kanonizację Jana Pawła II.

Tekst i zdjęcia ks. Bogumił Karp – Proboszcz Parafii

Więcej o obchodach można przeczytać na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”