40. rocznica koronacji obrazu MB Głogowieckiej

14 WRZEśNIA 2015

Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. z okazji 40. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Głogowieckiej. W homilii odniósł się do uwalniania z grzechu aborcji przez wszystkich kapłanów. Pozwolenia udzielił papież Franciszek w związku z rozpoczynającym się 8 grudnia Rokiem Miłosierdzia. Ta sprawa jest mocno nagłaśniana przez media laickie.

– Ukazywanie Boga jako miłosiernego Ojca nie może prowadzić człowieka do zuchwalstwa, do jakiejś zgody na grzech i zgody na uporczywe trwanie w grzechu. Tak, jakby do tej pory Kościół był jedynie ciężarem dyskryminującym ludzi. Tak, jakby nie było Bożego miłosierdzia aż do Franciszka. Nie można żyć w fałszywym przekonaniu, że skoro Bóg jest bogaty w miłosierdzie, to i tak wszystko rozgrzeszy i nieważne, czy żyje się zgodnie z Jego wolą. Miłosierdzie Boże wzywa do przemiany życia, do nawrócenia – mówił abp Depo.

Uroczystość w Głogowcu koło Kutna odbyła się w niedzielę 13 września. W miejscowym sanktuarium znajduje się obraz Matki Bożej będący kopią tego z Jasnej Góry. Według tradycji, polecił ją wykonać Władysław Jagiełło. Do Głogowca trafił w II poł. XVII w. Odtąd zaczęli przybywać tu pielgrzymi, by wypraszać u Matki Najświętszej potrzebne łaski.

Koronacja odbyła się 14 września 1975 r. Prymas Stefan Wyszyński nałożył koronę podarowaną przez papieża Pawła VI. Świadkowie wspominają, że wydarzenie zgromadziło ok. 60 tys. wiernych.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”.