312. Majówka 2013 – dzień drugi

6 MAJA 2013
admin

Na początku naszej „litewskiej podróży” odwiedziliśmy miejscowość Troki, w której znajduję się zamek położony na wyspie jeziora Galve. Do I poł. XIV w. Troki były stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego i rezydencją Kiejstuta i Witolda. Ponadto Troki są miejscem zamieszkania jednej z najmniejszych grup etnicznych przybyłej z Krymu – Karaimów. Obecna populacja Karaimów w Europie wynosi ok. 200 osób, w tym ok. 60 osób zamieszkuje same Troki. Po wejściu na dziedziniec trockiego zamku i wysłuchaniu jego historii opowiedzianej przez przesympatyczną Panią Teresę, naszą przewodnik, udaliśmy się do Wilna.

Po dotarciu do litewskiej stolicy odwiedziliśmy najpierw jeden z czterej największych cmentarzy polskich – cmentarz na Rossie. Swoje „pierwsze kroki” skierowaliśmy do miejsca spoczynku serca marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matki. Na cmentarzu tym znajdują się także groby żołnierzy polskich poległych w latach 1919-1920 oraz groby obrońców Wilna poległych 19 września 1939 r. w walkach z wkraczającą do miasta Armią Czerwoną.

Kolejnym punktem naszej pielgrzymko-wycieczki były odwiedziny sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego w Wilnie. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy przywitani przez Siostrę Przełożoną, która opowiedziała nam świadectwo swojego życia, przybliżając również historię miejsca i fakty dotyczące początku kultu Bożego Miłosierdzia. Zapewne każdemu z nas znany jest obraz Jezusa Miłosiernego „Jezu, ufam Tobie”, który został namalowany na życzenie Zbawiciela według wskazówek św. siostry Faustyny w 1934 r. właśnie w Wilnie. Dlatego warto dodać, że obraz ten powstał dokładnie w miejscu obecnej kaplicy Sióstr Jezusa Miłosiernego w Wilnie. Na zakończenie spotkania, w kaplicy – miejscu namalowania obrazu – odmówiliśmy wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Następnie udaliśmy się do wileńskiego kościoła Piotra i Pawła, jednego z najpiękniejszych kościołów nie tylko Wilna, lecz całej Europy północno-wschodniej. Wnętrze tego barokowego kościoła ozdabia ponad 2000 przepięknych rzeźb. Fundatorem świątyni był Michał Kazimierz Pac.

Potem skierowaliśmy się do Ostrej Bramy, aby pokłonić się Matce Bożej Ostrobramskiej, pomodlić za siebie i za osoby, którym modlitewną pamięć w tym szczególnym miejscu wcześniej obiecaliśmy, oraz zawierzyć własne prośby i przedstawić osobiste podziękowania.

Kolejnym punktem na planie zwiedzania była Cerkiew św. Ducha, w której znajdują się ciała trzech męczenników prawosławnych: Jana, Antoniego i Eustachego. Prawdziwą perłą tej świątyni jest barokowy złocony ikonostas.

Po zapoznaniu się z innymi zabytkowymi obiektami Wilna każdy z nas miał czas wolny, aby zakupić pamiątki, zjeść tradycyjne litewskie potrawy lub poświęcić jeszcze kilka chwil na podziwianie piękna wileńskiej starówki.

Uwieńczeniem naszego pobytu w Wilnie była Msza święta sprawowana pod przewodnictwem ks. rektora w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, w którym znajduje się oryginalny obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez E. Kazimirowskiego w 1934 r.

Drugi dzień naszego „majówkowego odpoczynku” okazał się być niesamowitym spotkaniem z Jezusem Miłosiernym, który każdemu z nas błogosławi i wychodzi ku nam naprzeciw, pomimo naszych grzechowych utrapień i słabości. Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Bogu bogatemu w miłosierdzie i dobrym ludziom za możliwość odwiedzenia miejsc, w których został zapoczątkowany kult Bożego Miłosierdzia. Dlatego każdego dnia pragniemy powtarzać za świętą siostrą Faustyną i błogosławionym ks. Michałem Sopoćko: „JEZU, UFAMY TOBIE”.

Dalsze informacje o kolejnych dwóch dniach naszej „Majówki” już niebawem.

Zobacz:
I dzień „Majówki”
www.diecezja.lowicz.pl/serwis/index.php?id=661&idd=884
III dzień „Majówki”
diecezja.lowicz.pl/serwis/index.php?id=661&idd=887
IV dzień „Majówki”
diecezja.lowicz.pl/serwis/index.php?id=661&idd=888

Podobne