31. rocznica utworzenia diecezji łowickiej

27 MARCA 2023
Krzysztof Zwoliński

W sobotę 25 marca obchodziliśmy 31. rocznicę utworzenia diecezji łowickiej. Tego dnia w katedrze łowickiej o godz. 18:00 została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Iranie abp. Andrzeja Józwowicza.

Wraz z nuncjuszem przy ołtarzu stali: bp Andrzej F. Dziuba, bp Wojciech Osial oraz licznie przybyli księża z diecezji. Na początku Eucharystii abp Józwowicz zwrócił się do wiernych, mówiąc o potrzebie słowa, które ma nas wzmocnić i dać siłę do wytrwania w wierze w Chrystusa. Celebrans odniósł się także do rocznicy powstania diecezji i zaznaczył, że powinniśmy troszczyć się o jej przyszłość, przemieniając swoje serca.

Po tych słowach Biskup Łowicki dokonał instalacji nowego członka Katedralnej Kapituły Łowickiej. Kanonikiem honorowym został ks. Piotr Sapiński – proboszcz parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Bobrownikach.

Homilię wygłosił bp Wojciech Osial Hierarcha odniósł się na wstępie do liturgii słowa: -Pierwsza najważniejsza prawda: Bóg staje się człowiekiem, aby nas zbawić. Czyni to, abyśmy mieli życie wiecznie w niebie. Nasza ludzka natura łączy się z życiem samego Boga. (…) Dokonuje się nowe stworzenie; dzieją się rzeczy wielkie. To są wielkie prawdy naszej wiary.

-Paradoks naszych czasów polega na tym, że rośnie liczba tych, którzy szukają Boga, ale często debata publiczna i scena polityczna coraz bardziej Boga wykluczają. Nadszedł więc czas, aby Kościół powrócił do tego, czego się od niego oczekuje; aby Kościół powrócił do mówienia o Bogu, o duszy, o życiu pozagrobowym, o śmierci, a przede wszystkim o życiu wiecznym -mówił bp Osial.

Odnosząc się do diecezjalnego święta, kaznodzieja przypomniał, że głównym celem istnienia diecezji i Kościoła jest dążenie do świętości: -Naszą drogą do świętości jest nasza diecezja, która świętuje dzisiaj urodziny. Jest miejscem działania Boga, jest drogą do świętości, jakkolwiek wiele rzeczy może być słabych i nawet naznaczonych ludzkim grzechem, to jednak nie zmienia to faktu, że Bóg wciąż wzywa nas do świętości.

Po komunii świętej został odśpiewany hymn „Ciebie Boga wysławiamy”. Na koniec wspólnej modlitwy arcybiskup udzielił zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Zwiliński