279. Uroczystość św. Wiktorii

12 LISTOPADA 2012

Uroczystość rozpoczęła się od procesji z relikwiami św. Wiktorii, która wyruszyła z kościoła pw. Świętego Ducha w Łowiczu. Procesji przewodniczył ks. bp Wojciech Polak, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. W obchodach ku czci św. Wiktorii uczestniczyli także: ks. kard. Józef Glemp, Prymas Senior, ks. abp Władysław Ziółek, Metropolita senior Archidiecezji Łódzkiej, ks. bp Andrzej Franciszek Dziuba, Ordynariusz Diecezji Łowickiej, ks. bp Alojzy Orszulik, biskup senior, ks. bp Adam Lepa, biskup pomocniczy diecezji łódzkiej oraz ks. bp Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy naszej diecezji.

Relikwie świętej Dziewicy były niesione przez przedstawicieli różnych grup i stanów. Po dotarciu na plac przed katedrą odmówiono modlitwę za Ojczyznę, miasto Łowicz oraz diecezję łowicką, po czym ks. bp Ordynariusz pobłogosławił relikwiami św. Wiktorii wszystkich zebranych. Uwieńczeniem procesji była wspólna Eucharystia w Bazylice Katedralnej, której przewodniczył i wygłosił homilię Jego Eminencja ks. kard. Józef Glemp. Podczas Mszy świętej odmówiono uroczyste Credo, nawiązujące do oficjalnego rozpoczęcia Roku Wiary w Diecezji Łowickiej.