250. DWUDZIESTOLECIE DIECEZJI ŁOWICKIEJ

27 MARCA 2012

Głównym uroczystościom, których punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana o godz. 18.00 w łowickiej Katedrze pod przewodnictwem wszystkich trzech biskupów: obecnego ordynariusza diecezji ks. bpa Andrzeja Franciszka Dziubę, jej pierwszego ordynariusza, a dziś bpa seniora Alojzego Orszulika oraz ks. biskupa pomocniczego Józefa Zawitkowskiego, towarzyszyły również takie wydarzenia jak erygowanie nowej parafii w Kutnie pw. kutnowskich męczenników, ks. Michała Woźniaka i Michała Oziębłowskiego oraz promocja albumu „Katedra w Łowiczu”, którego autorem jest polski artysta fotografik pan Adam Bujak. Wraz z nowym albumem „otrzymujemy propozycję przemierzenia dumnej historii i pełnej nadziei teraźniejszości bazyliki katedralnej w Łowiczu. Warto dać się porwać temu odkrywczemu pielgrzymowaniu wśród tylu dzieł architektury i sztuki, bo to niepowtarzalna szansa spotkań, odkryć i wzruszeń umysłu oraz serca. Ile tutaj ducha wiary, wielkich nadziei i ciągle gorejącej miłości. Tego trzeba doświadczyć, tutaj nie można być obojętnym” (ks. bp Andrzej Franciszek Dziuba).

Tego dnia włączono również do grona Katedralnej Kapituły Łowickiej nowo mianowanych kanoników. Liczbę kanoników gremialnych powiększyli:
– ks. Paweł Kozakowski – spowiednik alumnów naszego Seminarium i kapelan Sióstr Niepokalanek w Szymanowie
– ks. Piotr Żądło – proboszcz parafii p.w. św. Wawrzyńca w Sochaczewie.

Do grona kanoników honorowych włączeni zostali:
– ks. Jan Widera – proboszcz parafii p.w. Opieki Matki Bożej Bolesnej w Nowym Mieście nad Pilicą
– ks. Jan Zieliński – proboszcz parafii p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie
– ks. Sławomir Wasilewski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu.

W czasie wieczornych uroczystości zostało również wręczone odznaczenie Diecezji Łowickiej Panu prof. dr. hab. Wiesławowi Chrzanowskiemu.