214. 850 lat Archikolegiaty w Tumie

30 MAJA 2011
admin

Budowę świątyni rozpoczęto w roku 1141, z polecenia ówczesnego arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba ze Żnina, na miejscu dawnego opactwa benedyktyńskiego. Została ona konsekrowana w 1161 roku przez arcybiskupa Janika.

Łęczycka Archikolegiata zasłynęła jako miejsce najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju. To właśnie tu po raz pierwszy obradował parlament Polski. To właśnie w niej miało miejsce wiele ważnych synodów.

Obchody rocznicowe zgromadziły wielu biskupów z całego kraju na czele z Prymasem Seniorem ks. kard. Józefem Glempem, Nuncjuszem Apostolskim w Polsce, ks. abp Celestino Migliore. Gospodarzem uroczystości był ordynariusz diecezji łowickiej ks. bp Andrzej Franciszek Dziuba. Patronat honorowy objął sam prezydent RP Bronisław Komorowski.

Do licznie zgromadzonych gości Słowo Boże wygłosił przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita przemyski ks. abp Józef Michalik. Pośród wielu bardzo trafnych spostrzeżeń księdza arcybiskupa niektóre zasługują na szczególną refleksję. „Jeśli człowiek nie spotyka Boga, gubi się jego sumienie. Nie jest bez znaczenia, kogo obdarzamy zaufaniem w życiu. Nie jest bez znaczenia wybór męża i żony, jeśli chce się budować jedność rodzinną. Nie jest bez znaczenia zaufanie, jakim obdarzam człowieka, któremu powierzam los Ojczyzny czy regionu, jeśli on nie kieruje się sumieniem. To ważne wskazanie dla całego Kościoła: prowadźcie wiernych do bezkompromisowych wyborów” – apelował arcybiskup przemyski. Powiedział też, że nie można czynić jakichkolwiek nadinterpretacji Dekalogu – „Ukraść do stu złotych to nie jest grzech, a jeśli więcej to już tak. Nie kradnij, nie cudzołóż, nie mów fałszywego świadectwa – jest przykazaniem obowiązującym bezwzględnie i w każdych okolicznościach – podkreślił abp Michalik. „To nie jest bez znaczenia czy prawo uchwalane przez ludzi jest zgodne z prawem Bożym czy je depcze” – mówił. Zaznaczył także, że nie może być takiej sytuacji, iż sprawując jakąkolwiek władzę, wchodząc do miejsca pracy, przed drzwiami gabinetu pozostawiam swoje chrześcijaństwo. Jeżeli jestem chrześcijaninem to Chrystus jest moim Panem niezależnie od okoliczności, w jakich się znajduję i funkcji, jakie sprawuję.

Słowa pozdrowienia przesłał także Ojciec Święty Benedykt XVI, a odczytał je biskup pomocniczy diecezji łowickiej Józef Zawitkowski. Po zakończonej Mszy świętej odsłonięty został kamień pamiątkowy z okazji 850 – lecia konsekracji Archikolegiaty w Tumie. Odsłonięcia dokonali: Bronisław Komorowski – Prezydent Polski i Nuncjusz Apostolski ks. abp Celestino Migliore.

kleryk Łukasz Lesiak

Podobne