208. Łowicki Dzień Chwały

14 MAJA 2011
admin

„Oto Król twój idzie do ciebie, pokorny, zwycięski, sprawiedliwy, wjeżdża na oślicy” te słowa z księgi proroka Zachariasza w pełni oddają atmosferę, jaka panowała w niedzielne przedpołudnie na łowickim rynku. Już od godziny 10.00 klerycy z seminaryjnego zespołu „Spes Nostra” zachęcali śpiewem zgromadzonych do wspólnej modlitwy i radości. Wspierała ich w tym grupa ewangelizacyjna ze Skierniewic, która właśnie modlitwą uwielbiała Jezusa Króla.

Następnie przedstawiona została pantomima „Jezus Zbawiciel i Przyjaciel” odegrana przez młodzież z liceum pijarskiego, na czele z panią Magdą Latoszewską.  I tak przez prawie dwie godziny mieszkańcy Łowicza oraz bliższych i dalszych okolic oddawali chwałę Jezusowi modlitwą i wspólnym byciem na jednym miejscu zgromadzeni w Jego święte imię.

O godzinie 12.00 nastąpiło procesyjne przejście do Bazyli Katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie Mszę Świętą sprawował Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Andrzej Franciszek Dziuba, który nieco wcześniej poświęcił palmy, które blaskiem swoich kolorów i rozmiarów dodawały uroku całej uroczystości.

Po Eucharystii nastąpił tradycyjny konkurs palm, który poprowadził senior WSD w Łowiczu, kleryk Paweł Olszewski razem z innymi alumnami. Okazało się, że najwyższą palmę wykonali w tym roku mieszkańcy wsi Popów. Oni zdobyli w konkursie I miejsce. Pozostałe miejsca i wyróżnienia przypadły wiernym z takich miejscowości jak: Słupia, Bogdanów, Sierzchowy, Dzierzbice, Mszczonów oraz Kutno.

Mimo, iż tradycją się stało, że co roku na łowickim rynku odbywały się obchody Niedzieli Palmowej, to jednak w tym roku dzień ten był wyjątkowy. Po pierwsze dlatego, że stał się on rzeczywiście Dniem Chwały, a po drugie dlatego, że była to wspólna inicjatywa naszego Seminarium – alumnów i moderatorów z księdzem rektorem Sławomirem Wasilewskim na czele – oraz władz miasta, powiatu i innych instytucji publicznych miasta Łowicza.

kleryk Sebastian Antosik

Podobne