191. III Ogólnopolskie Warsztaty Gazetek Seminaryjnych w Ołtarzewie
Przed tygodniem wraz z klerykiem Tomaszem, jako kuratorzy naszego seminaryjnego czasopisma „Vitis”, mieliśmy okazję wziąć udział w III Ogólnopolskich Warsztatach Gazetek Seminaryjnych w Ołtarzewie k. Ożarowa Mazowieckiego. Jak wspomniałem powyżej – były to już trzecie warsztaty. Przez dwa poprzednie lata organizatorami byli seminarzyści diecezji katowickiej. To właśnie oni są pomysłodawcami tych spotkań. Obecność kleryków z Łowicza miała w tych spotkaniach miejsce po raz pierwszy.
Kiedy tylko przed dwoma miesiącami otrzymaliśmy zaproszenie, od razu wiedzieliśmy, że musimy z niego skorzystać. Niewątpliwie gratulacje należą się alumnom z Katowic za taki pomysł. Czas spędzony w Ołtarzewie, jak się wspólnie z kl. Tomkiem domyślaliśmy – był czasem bardzo pożytecznym. Warsztaty trwały dwa dni. Składały się na nie: modlitwa, konferencje i coś, co osobiście cenię sobie najbardziej – wspólne dzielenie się doświadczeniami z redaktorami innych gazetek.
Zbyt dużo trzeba by było pisać o tym, czego się tam dowiedzieliśmy, o co jesteśmy bogatsi; mam cichą nadzieję, że efekty będzie można zauważyć w najnowszym numerze „Vitis”. Podzielę się tylko tym, co cieszy mnie najbardziej po tym wyjeździe – otóż udało nam się przeprowadzić wywiad z Panem Markiem Zającem, dziennikarzem katolickim, znanym z takich programów Telewizji Polskiej, jak „Między Ziemią a Niebem”, „Kawa czy herbata”, szefem działu religii w „Tygodniku Powszechnym”. Zdradzę w tym miejscu, że treść wywiadu już niedługo będzie dostępna na naszej stronie internetowej oraz w czerwcowym wydaniu „Vitis”. Zapewniam, że treść wywiadu jest warta zainteresowania.
Na koniec chcielibyśmy podziękować wszystkim obecnym na warsztatach klerykom za dzielenie się doświadczeniami, za prawdziwie koleżeńskie relacje oraz w sposób szczególny pallotynom z Ołtarzewa za gościnne przyjęcie i za organizacje na najwyższym poziomie. Mamy nadzieję, że z Bożą pomocą dzięki tej inicjatywie nasze gazetki trafią do głębi serc naszych odbiorców.
Kl. Łukasz Lesiak (kurs IV)