17. rocznica śmierci papieża Polaka

4 KWIETNIA 2022
Krzysztof Zwoliński

W Watykanie 17 lat temu, 2 kwietnia 2005 r., zmarł papież Jan Paweł II. W rocznicę śmierci pod jego pomnikiem w Łowiczu zapłonęły świece. Do modlących się wiernych ponownie przemówił święty.

Zanim papież Polak został wpisany w poczet świętych, rocznicę jego przejścia do domu Ojca obchodzono dużo bardziej uroczyście. Pod pomnikami i tablicami składano kwiaty i palono znicze. W świątyniach modlono się o rychłą beatyfikację.

W 17. rocznicę śmierci tłumów pod pomnikami nie było. Nie znaczy to jednak, że wierni zapomnieli o papieżu Polaku, który był uosobieniem epoki, w której przyszło mu żyć, oraz świadkiem historycznych wydarzeń, w tym II wojny światowej.

W sobotę w godzinie śmierci świętego papieża, Honorowego Obywatela Łowicza, pod jego pomnikiem rozpoczęto modlitwę, w której uczestniczyli: bp Andrzej F. Dziuba, kapłani, siostry zakonne, młodzi z katedry i świeccy. Wierni modląc się, śpiewając i słuchając nagranych słów papieża oczekiwali momentu, w którym zegary wybiją 21.37. W związku z wojną w Ukrainie przypomniano słowa papieża w których mówił o pokoju. Odmówiona została także modlitwa o pokój napisana przez papieża, po której młodzi wraz z ks. Pawłem Olszewskim odśpiewali  Litania do św. Jana Pawła II.  Modlitwa, była formą dziękczynienia Bogu za życie wielkiego Polaka.

Tekst i zdjęcie dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl