115. Promocje lektorskie 2008

3 LISTOPADA 2008

W tym roku miały miejsce trzy takie promocje lektorskie:
– 05 października Mszy św. przewodniczył Biskup Pomocniczy Józef Zawitkowski, który udzielił promocji 36 chłopcom;

– 12 października Mszy św. przewodniczył Biskup Ordynariusz Andrzej Franciszek Dziuba, który udzielił promocji 46 chłopcom;

– 26 października Mszy św. przewodniczył Biskup Senior Alojzy Orszulik, który udzielił promocji 25 chłopcom.

W uroczystych Mszach św. uczestniczyli rodzice, krewni, znajomi i kapłani promowanych chłopców.

W bieżącym roku do grona lektorów naszej diecezji zostało włączonych 107 ministrantów, czyli o 19 mniej, niż w roku ubiegłym. Rekord padł w roku 2005, w którym promocję otrzymało 182 chętnych do czytania Bożego Słowa. Od 2000 roku zostało ustanowionych 1042 formalnych lektorów.

Parafie w których ? w ciągu ostatniego roku ? przygotowywali się ministranci do funkcji lektora to: Babsk, Bąków, Bednary, Bełchów, Biała Rawska, Bobrowniki, Boczki Chełmońskie, Brzozów, Chojnata, Dmosin, Domaniewice, Giżyce, Głowno (św. Jakuba), Głowno (św. Barbary), Głowno (św. Maksymiliana), Grzymkowice ? Byki, Iłów, Kiernozia, Kurdwanów, Lubochnia, Łowicz (Chrystusa Dobrego Pasterza), Łowicz (M.B Nieustającej Pomocy), Łowicz (Świętego Ducha), Łowicz (Wniebowzięcia N.M.P.), Młodzieszyn, Piątek, Pilawice, Rawa Mazowiecka, Sadkowice, Sanniki, Sochaczew (Narodzenia N.M.P.), Sochaczew (św. Wawrzyńca), Szczuki, Zyck, Żyrardów (M. B. Pocieszenia).

Parafia, która może pochwalić się najliczniejszą grupą lektorów to: Bełchów 49 lektorów od 2000 roku, a dekanat: Łowicz ? Katedra 166 lektorów od 2000 roku.

Na proces przygotowawczy chłopców chętnych do publicznego czytania Pisma Świętego składa się roczny kurs lektorski, prowadzony przez kapłanów w dekanatach, tygodniowe rekolekcje wakacyjne odbywające się w Seminarium Duchownym, prowadzone przez kleryków, kończące się egzaminami z zakresu duchowości, Pisma Świętego, liturgiki, śpiewu i dykcji oraz bezpośrednie przygotowanie praktyczne do uroczystego przyjęcia alby i wiernego przekazywania Słowa Bożego ?ku chwale Boga i pożytkowi wiernych?.

Podziękowania należą się Wszystkim Tym, którzy byli w jakikolwiek sposób zaangażowani w pracę z lektorami.

Lektorom Gratulujemy szczególnego zaszczytu i Bożego wybraństwa, a Rodzicom życzymy, aby każdego dnia znajdowali oparcie w swoich synach, którzy zdecydowali się być sługami Słowa?