11 listopada – Uroczystość św. Wiktorii

14 LISTOPADA 2012
Jak co roku, uroczystość poprzedziło nawiedzenie relikwii św. Wiktorii w kościołach i parafiach Łowicza. Centralna liturgia rozpoczęła się w kościele Świętego Ducha w niedzielę, o godz. 10.00. Stamtąd, po krótkim nabożeństwie przed relikwiami, wyruszyła procesja na Stary Rynek i do katedry. Procesji przewodniczył biskup Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Obecni byli także: Kardynał Józef Glemp, Prymas Polski Senior, Arcybiskup Władysław Ziółek, Metropolita Łódzki Senior, biskup Andrzej F. Dziuba, ordynariusz łowicki, biskup Adam Lepa, biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej, biskup Alojzy Orszulik, biskup łowicki senior, oraz biskup Józef Zawitkowski.

Tegoroczna Uroczystość Świętej Wiktorii była także inauguracją Roku Wiary na szczeblu diecezjalnym. Z tej racji w procesji niesiono Ewangeliarz, Katechizm Kościoła i Księgę z nauczaniem Soboru Watykańskiego II. W czasie Mszy św. miało miejsce także uroczyste wyznanie wiary, złożone przez przedstawicieli różnych stanów Kościoła diecezjalnego.

Na Starym Rynku tradycyjnie już miała miejsce patriotyczna część uroczystości, podkreślająca 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mszy św. w katedrze przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Jego Eminencja Józef Kardynał Glemp, Prymas Polski Senior. W homilii mówił o podwójnym zwycięstwie: orężnym i duchowym. Kaznodzieja wskazał też na Łowicz jako przykład jedności w podzielonej Ojczyźnie. To tutaj, na Starym Rynku, w atmosferze podniosłej i w duchu wielkiej jedności, modlili się wspólnie Starosta Łowicki, Burmistrz Łowicza i Biskup Łowicki. Zdaniem Prymasa, postawa taka napawa optymizmem i stanowi cenny przykład dla całej Polski.