101. rocznica śmierci bł. Honorata Koźmińskiego, patrona diecezji łowickiej

13 GRUDNIA 2017
Damian Pietrzak

W sobotę 16 grudnia przypadnie 101. rocznica śmierci bł. Honorata Koźmińskiego, patrona diecezji łowickiej. Tego dnia w Nowym Mieście nad Pilicą odbędzie się premiera oratorium „Nieszpory o Niepokalanym Sercu Maryi z bł. Honoratem”.

Wydarzenie wpisuje się w obchody zakończenia Roku Dziękczynienia za bł. o. Honorata, kapucyna, założyciela wielu zgromadzeń zakonnych. W klasztorze kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą spędził ostatnie lata życia. Teraz jest tu sanktuarium jego imienia.
Przez minione miesiące w różnych miejscach w Polsce odbywały się koncerty, wystawy, spotkania modlitewne i naukowe poświęcone błogosławionemu. Towarzyszyła im peregrynacja relikwii o. Honorata.

W przeddzień rocznicy śmierci błogosławionego w sanktuarium odbędzie się czuwanie i sprawowana będzie dziękczynna Msza św. za o. Honorata, który zasłynął także jako spowiednik, odnowiciel ducha religijnego wśród Polaków, pisarz i czciciel Matki Bożej.

Osnową wydarzeń Roku Dziękczynienia była peregrynacja relikwii bł. Honorata. Duży relikwiarz w kształcie trumienki wiele razy wyruszał w podróż z nowomiejskiego sanktuarium do różnych miejsc w Polsce, nie tylko do placówek kapucyńskich.

W piątek 15 grudnia, w dzień poprzedzający 101. rocznicę śmierci bł. Honorata, odbędzie się czuwanie modlitewne w sanktuarium z Mszą św. sprawowaną przez o. Andrzeja Kiejzę OFMCap, ministra Prowincji Warszawskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.
Następnego dnia w sanktuarium Mszę św. sprawować będzie ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Po Eucharystii odbędzie się godzina świadectw pod hasłem: „Mój Honorat”

Kolejnym wydarzeniem będzie premiera oratorium „Nieszpory o Niepokalanym Sercu Maryi z bł. Honoratem”, do którego muzykę skomponował Paweł Bębenek. Libretto na podstawie pism bł. Honorata napisała s. Cecylia Anna Duda ze Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi. Muzycy wystąpią w kościele parafialnym.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„. „.