Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bobrownikach

11 GRUDNIA 2017
Damian Pietrzak

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny do kościoła parafii w Bobrownikach wprowadzono relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego. Cząstkę włosów przekazał klasztor franciszkanów w Niepokalanowie.

Ceremonię poprzedził Różaniec w świątyni. Następnie wierni procesyjnie przyprowadzili relikwie od plebanii do kościoła. Relikwiarz niósł ks. Piotr Sapiński, proboszcz parafii w Bobrownikach. Tuż obok niego szedł o. Ignacy Kosmana OFMConv, który przy ołtarzu poświęcił relikwiarz i następnie sprawował Mszę św. Znamienne, że odprawiana była w południe, czyli w Godzinie Łaski, która przypada 8 grudnia między 12.00 a 13.00.

– Po co nam św. Maksymilian? A choćby po to, że Kościół ustanowił go patronem rodzin. Może się wydawać, że jest to jakieś nieporozumienie, bo przecież on był zakonnikiem. To nie jest absurd. Bo słyszał skargę skazańca, którego wybrano na śmierć głodową, który wtedy płakał: „Ach, jak mi żal żony, dzieci”. I wtedy Maksymilian, więzień o numerze 16670, wystąpił z szeregu i uratował człowieka o numerze 5659 – Franciszka Gajowniczka. A przez to ocalił rodzinę – mówił w homilii o. Kosmana, nawiązując do heroicznego czynu ojca Maksymiliana, który dobrowolnie w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz oddał życie za współwięźnia.

Franciszkanin konwentualny Maksymilian Maria Kolbe, założyciel klasztoru w Niepokalanowie, był pierwszym polskim męczennikiem II wojny światowej wyniesionym na ołtarze. Odbyło się to podczas beatyfikacji w 1971 roku. Kanonizował go Jan Paweł II 10 października 1982 roku.Bobrownicka parafia nosi wezwanie Matki Bożej Jasnogórskiej. Kult maryjny jest tu silny nie tylko z nazwy. Liczne są koła różańcowe. Tu zapoczątkowano w diecezji łowickiej nabożeństwa fatimskie. Co roku 8 grudnia przyjmowane są dzieci do Rycerstwa Niepokalanej, organizacji powstałej z inicjatywy o. Maksymiliana. Tak stało się i teraz.

O. Kosmana pasował na rycerzy grupę dziewcząt ze Szkoły Podstawowej w Bobrownikach. Do wstąpienia w szeregi Rycerstwa Niepokalanej zachęciła je katechetka Agnieszka Szymańska. Dziewczęta otrzymały medaliki z wizerunkiem Niepokalanej. Zgodnie ze zwyczajem, będą mogły teraz posługiwać się imieniem Maria, dodanym po swoim imieniu otrzymanym na chrzcie.

Ks. Sapiński zaproponował, żeby również dorośli parafianie zdecydowali się wstąpić do rycerstwa. Okazją będzie sobotnia Msza św. kończąca rekolekcje adwentowe, które prowadzi o. Kosmana.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„. „.