Zaproszenia
Diecezja Łowicka ›› Zaproszenia
2017-06-22
50 lat od obchodów Milenium Chrztu Polski w Tumie łęczyckim
11 czerwca 2017r minęło 50 lat od obchodów Milenium Chrztu Polski w Tumie łęczyckim, w których wzięli udział Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła. Wydarzenie to zgromadziło ok. 7 tys. wiernych. Służba Bezpieczeństwa planowała m.in. nie dopuścić do „wrogich” wystąpień uczestników zgromadzenia, a także dokumentować wystąpienia duchownych i osób świeckich uczestniczących w uroczystościach. Pomimo wielu przeszkód ze strony władz, braku przychylności urzędników, szalejącej propagandy antykościelnej, zastraszania wiernych, łódzkie uroczystości milenijne stały się wielką manifestacją wiary, miłości do Chrystusa, przywiązania do Kościoła Katolickiego i Ojczyzny, która w osobie Mieszka I przyjęła chrzest, stając się własnością Boga.

Po 50 latach od tego wydarzenia będziemy dziękować Bogu za ten czas. Mszy św. w dniu 25.06.2017 r. będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi Prymas senior Abp Henryk Muszyński.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 w archikolegiacie. Oprawę muzyczną przygotuje chór SOLI DEO z parafii pw. Św. Andrzeja Ap w Łęczycy, oraz Orkiestry dęte z Tumu, Góry św. Małgorzaty i Łęczycy.

To również kolejne piękne wydarzenie wpisujące się w 25. rocznicę powstania Diecezji łowickiej. W obchody włączyły się okoliczne samorządy gminne, m. Łęczyca oraz starostwo powiatu Łęczyckiego.

ks. Piotr Nowak

Pliki do pobrania: