2017-09-13
Wspólne Eucharystie w Rawie Mazowieckiej i Skierniewicach
Pod hasłem „Maryja wychowawczyni pokoleń” od 10 do 16 września odbywa się VII Tydzień Wychowania. W Rawie Mazowieckiej i Skierniewicach uczniowie gromadzą się na wspólnych Eucharystiach.
Tegoroczny Tydzień Wychowania w diecezji łowickiej wpisuje się w jubileusz 300 -lecia koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, 250 lecia koronacji Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach i 25 lecie diecezji.  W wielu szkołach przez cały tydzień katecheci, nauczyciele i uczniowie zastanawiają się, czego mogą się nauczyć od Matki i Wychowawczyni Jezusa.

Jak co roku, w obchody włączył się Zespół Szkół im. ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach. Nauczyciele, uczniowie i rodzice „Klasyka” rozpoczęli go od niedzielnej Mszy św. Codziennie od poniedziałku na auli szkolnej prowadzone są rozważania odnoszące się do zagadnień Tygodnia Wychowania.

Podobnie jak w latach ubiegłych placówka wyszła z inicjatywą wspólnej modlitwy do okolicznych szkół. W poniedziałek 11 września w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa została odprawiona Msza św. dla uczniów, nauczycieli i rodziców dzieci ze szkół podstawowych. W homilii ks. Mariusz Makowski opowiedział uczniom o tym, czym jest pielgrzymka i jak wielkiego trudu ona wymaga. - Czy droga jest łatwa? Nie idzie się długo, często jest upał, nieraz pada deszcz. Dlaczego więc ludzie idą, a nie korzystają na przykład z pociągów czy samochodów? Bo chcą ofiarować Maryi prezent w postaci trudu pielgrzymki – mówił ks. Makowski. Katecheta opowiedział uczniom także opowieść o pewnej uczennicy, która wybierając się na pielgrzymkę nie zabrała potrzebnych rzeczy, bo całe miejsce w plecaku zajął jej miś. Przywołana historia była wprowadzeniem do tego, co należy zabrać do plecaka wyruszając w drogę. Na koniec ks. Mariusz poprosił zebranych by wyobrazili sobie, że takim plecakiem, do którego trzeba spakować ważne sprawy jest dzień. – Co należy zabrać do „plecaka dnia”? O czym, nie wolno zapomnieć – pytał kaznodzieja.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej "Gościa Niedzielnego".

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej "Gościa Niedzielnego".
Data aktualizacji: 2017-09-19