2017-09-11
Odpust w Domaniewicach
Zgodnie z kilkusetletnią tradycją 8 września do Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Domaniewicach przybyły rzesze pielgrzymów. W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbywa się tu odpust połączony z dożynkami.

Uroczystość odpustową Narodzenia NMP w sanktuarium poprzedzają pielgrzymki mieszkańców wsi należących do  parafii. Każda wioska ma wyznaczony dzień, w którym mieszkańcy przychodzą do sanktuarium, by uczestniczyć w modlitwie i czuwaniu przed cudownym obrazem.

W dniu odpustu docierają tu  pielgrzymi także z innych parafii m.in. Łowicza, Głowna, Łyszkowic, Dmosina, a w tym roku po raz pierwszy nawet z Żyrardowa. Na odpust wielu dociera pieszo, inni przejeżdżają autokarami, samochodami i rowerami.

W tym roku ze względu na Akt zawierzenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny do odpustu przygotowywano się 40 dni. Dokładnie tyle, ile w parafii jest Kół Żywego Różańca. Kolejne Róże Różańcowe  każdego dnia odmawiały Różaniec, uczestniczyły w Eucharystii i Apelu Jasnogórskim

Podczas uroczystej sumy, której w tym roku przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba plac przed sanktuarium szczelnie wypełnił się wiernymi. Wielu z nich na urodziny Maryi przybyło w strojach ludowych.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej "Gościa Niedzielnego".

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej "Gościa Niedzielnego".

[Galeria zdjęć]
Data aktualizacji: 2017-09-19