Szczuki

SANKTUARIUM ŚW. MAKSYMILIANA MARII KOLBEGO

W świątyni, która powstała w latach osiemdziesiątych, wierni oddają cześć licznym relikwiom m.in. św. O. Maksymiliana, św. Jana Pawła II. Obok świątyni znajduje się replika bunkru głodowego św. O. Maksymiliana.

Historia parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny sięga XIII w. Ostatni drewniany kościół spłoną w 1660 roku, prawdopodobnie po uderzeniu pioruna. Właściciel Suserza Jerzy Skarżyński, spełniając wolę stryja Józefa Skarżyńskiego,  postawił kościół murowany i obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, „wysławiony na całą okolicę łaskami” umieścił w głównym ołtarzu. Obraz namalowany na desce temperą w typie malarstwa włoskiego przykryty jest srebrną sukienką. Aniołowie podtrzymują dwie korony, a mały Chrystus jedną ręką błogosławi a w drugiej trzyma kobaltową kule ziemską.Orientowana świątynia pobudowana w stylu klasycystycznym usytuowana jest na wzniesieniu.Powstała na planie prostokąta zamkniętego trójbocznie od wschodu a od zachodu zakończonego 2 wieżami.Akt koronacyjny odbył się 15 śierpnia 2014 roku.Korony pobłogosławił Ojciec Święty Franciszek na Placu św.Piotra w dniu 8 stycznia 2014roku.