Szczuki

Informacje

Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego. W świątyni, która powstała w latach osiemdziesiątych, wierni oddają cześć licznym relikwiom m.in. św. O. Maksymiliana, św. Jana Pawła II.

Obok świątyni znajduje się replika bunkru głodowego św. O. Maksymiliana.

.

Historia parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny sięga XIII w. Ostatni drewniany kościół spłoną w 1660 roku, prawdopodobnie po uderzeniu pioruna. Właściciel Suserza Jerzy Skarżyński, spełniając wolę stryja Józefa Skarżyńskiego,  postawił kościół murowany i obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, „wysławiony na całą okolicę łaskami” umieścił w głównym ołtarzu. Obraz namalowany na desce temperą w typie malarstwa włoskiego przykryty jest srebrną sukienką. Aniołowie podtrzymują dwie korony, a mały Chrystus jedną ręką błogosławi a w drugiej trzyma kobaltową kule ziemską.Orientowana świątynia pobudowana w stylu klasycystycznym usytuowana jest na wzniesieniu.Powstała na planie prostokąta zamkniętego trójbocznie od wschodu a od zachodu zakończonego 2 wieżami.Akt koronacyjny odbył się 15 śierpnia 2014 roku.Korony pobłogosławił Ojciec Święty Franciszek na Placu św.Piotra w dniu 8 stycznia 2014roku.