Nowe miasto

SANKTUARIUM BŁ. O. HONORATA KOŹMIŃSKIEGO

Ojcowie Kapucyni przybyli do Nowego Miasta w 1762 r. Tu umiera o. Honorat 16 grudnia 1916 r. W ołtarzu bocznym kościoła spoczywają relikwie Błogosławionego. Jest On współpatronem Diecezji Łowickiej.

Sanktuarium bł. Honorata Koźmińskiego mieści się w kapucyńskim kościele pw. św. Kazimierza zlokalizowanym w Nowym Mieście nad Pilicą. Świątynia powstała w latach 1780-1786 z fundacji wojewody rawskiego Kazimierza Granowskiego. Z powodu sytuacji politycznej nie udało się całkiem wykończyć kościoła i mógł być on konsekrowany dopiero w 1815. Z zewnątrz bryła wygląda bardzo okazale, ale wnętrze jest nadzwyczaj skromne, jak przystało franciszkańskim zakonnikom. Największym skarbem zakonu są relikwie bł. Honorata Koźmińskiego, patrona Nowego Miasta nad Pilicą, zakonnika, który wiele lat swojego życia spędził w miejscowym klasztorze. Ze względu na niezwykłą mądrość i zrozumienie jakie miał dla wiernych, przyciągał tutaj wielu ludzi z całej Kongresówki. Dzięki niemu zakony przetrwały okres zaborów: bł. Honorat opracował konspiracyjną formę życia zakonnego, polegającą na wypełnianiu zasad ewangelicznych pod pozorem świeckich instytucji. Stworzył ponad 20 niehabitowych zakonów żeńskich i męskich, zajmujących się przede wszystkim działalnością charytatywną. Współcześnie na terenie zakonu kapucynów działa niewielkie muzeum poświęcone postaci bł. Honorata Koźmińskiego. Zgromadzono tu dokumenty, zdjęcia i przedmioty osobiste, służące umartwianiu się mnicha. W samym kościele, prócz relikwii, znajduje się również oryginalny konfesjonał z 1867 roku, w którym bł. Honorat osobiście udzielał spowiedzi.