Powrót pielgrzymów z Jasnej Góry-Głowno

28 SIERPNIA 2017

Zakończyła się 31. Piesza Pielgrzymka z Głowna na Jasną Górę. Po osiągnięciu celu w czwartek 24 sierpnia część pątników z kierownikiem pielgrzymki ks. Zbigniewem Kielanem została w Częstochowie. Uczestniczyli tam w uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej i obchodach 300. rocznicy koronacji cudownego obrazu.

Do Głowna wrócili w niedzielę 27 sierpnia autokarem. Przy dworcu kolejowym czekali na nich znajomi i mieszkańcy. Wśród nich pielgrzymi, którzy do domów powrócili wcześniej. Witający mieli w rękach kwiaty. Wręczyli je przybyłym pielgrzymom. Cała grupa przemaszerowała przez miasto do kościoła św. Jakuba – świątyni, z której wyruszali na pielgrzymi szlak. To tradycja pielgrzymki głowieńskiej. Niegdyś cała grupa wracała pociągiem. Zwyczaj przemarszu z dworca pozostał.

Pątnicy z błękitnymi flagami i transparentami ze śpiewem doszli do kościoła. Tam również oczekiwali na nich mieszkańcy z kwiatami. Na stopniach świątyni pątnicy ułożyli z nich krzyż. Witał ich ks. Stanisław Banach, dziekan głowieński i proboszcz parafii św. Jakuba

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”.