Powitanie ikony MB w Chojnacie

21 WRZEśNIA 2016

Trwa nawiedzenie ikony Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji łowickiej. 19 września dotarła do parafii św. Marcina w Chojnacie, jednej z najstarszych wspólnot w diecezji. Jej początki datowane są na XIII wiek. Czasy świetności przypadają na lata obecności benedyktynów, którzy przy kościele prowadzili szpital i szkołę.

W latach 1911-1920 proboszczem był ks. Michał Woźniak. W czasie I wojny światowej wraz z grupą chojnackich parafian został uwięziony przez Niemców w twierdzy modlińskiej za ukrycie dzwonów, które uchronił przed przetopieniem na armaty.

II wojna światowa okazała się dla niego tragiczna. Aresztowało go Gestapo i trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zmarł z wyczerpania i nieludzkiego traktowania w 1942 roku. 57 lat później został beatyfikowany przez Jana Pawła II w gronie 108 polskich męczenników.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.