św. Józefa Rzemieślnika w Kochanowie

Miejscowości należące do parafii
Dane o parafii
Osoby

Rys historyczny: Parafię w Kochanowie erygował 15 XII 1973 r. arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski Stefan kard. Wyszyński, prymas Polski, powierzając misję duszpasterską ks. Marianowi Lipskiemu. W czasach głębokiego komunizmu wspólnota przystąpiła do budowy kościoła. Wzniesiony w latach 1977-1979, według projektu arch. Stanisława Wojdy z Warszawy, jest owocem determinacji proboszcza oraz duchowego i materialnego zaangażowania parafian. Poświęcony został 31 VIII 1980 r. przez biskupa pomocniczego warszawskiego Władysława Miziołka, ale jego rozbudowa trwała do roku 1982.

Dwupoziomowy, salowy kościół jest zbudowany z czerwonej cegły. Masywna  wieża wyrasta ponad ścianę frontową. Do wnętrza prowadzi troje drzwi usytuowanych w ścianie frontowej. Nad wejściem góruje murowany chór muzyczny z prospektem organowym i instrumentem. Wnętrze świątyni zdobi polichromia przedstawiająca Matkę Bożą Częstochowską, postacie aniołów, pojedyncze ornamenty przy oknach oraz pasy dekoracyjne wokół kościoła. Nawę zamyka wnęka prezbiterium. W ołtarzu głównym dominuje krzyż z figurą Chrystusa, a nad nim wizerunek Jasnogórskiej Pani, ufundowany przez pana Grzybka. W prezbiterium wiszą obrazy Najświętszego Serca Pana Jezusa, Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, Ostatniej Wieczerzy i Pana Jezusa w koronie cierniowej. Przy ścianie tęczowej usytuowane są ołtarze boczne, po święcone Miłosierdziu Bożemu i Świętej Rodzinie. Wystrój kościoła dopełniają: figura św. Józefa, stacje Drogi Krzyżowej, chrzcielnica oraz dwa witraże z przed stawieniem krzyża.

Opracował: ks. kan. dr Paweł Staniszewski