Obchody Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego w Łowiczu

27 LISTOPADA 2017
Damian Pietrzak

Polska Prowincja Zakonu Pijarów zakończyła 26 listopada w Łowiczu obchody Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego. W uroczystości uczestniczył prymas Polski abp Wojciech Polak.


Świętowanie związane było z 400-leciem wspólnoty pijarów oraz 250. rocznicą kanonizacji założyciel zakonu św. Józefa Kalasancjusza. Obchodom towarzyszyło hasło: „Głosić, przemieniać, wychowywać”.

Główna inauguracja jubileuszu odbyła się 27 listopada 2016 r. w Rzymie, w domu generalnym zakonu i w kościele św. Pantaleona. Przypadł wtedy obchodzony dorocznie w placówkach pijarskich dzień opieki św. Józefa Kalasancjusza, zwany Patrocinium.
W Polsce pijarzy rozpoczęli świętowanie 26 listopada ubiegłego roku w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie. Mszy św. przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. W uroczystości wziął także udział kard. Stanisław Dziwisz, ówczesny metropolita krakowski.

 

Rangę Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego podkreślił papież Franciszek, który skierował do pijarów okolicznościowe przesłanie i wydał bullę, w której udzielił wiernym przywileju uzyskania odpustu zupełnego we wszystkich pijarskich kościołach, sanktuariach i parafiach przez udział w obchodach jubileuszu.
Pijarzy w Polsce zajmują się głównie działalnością oświatową i wychowawczą. Prowadzą szkoły w 7 miastach: Bolesławcu, Elblągu, Katowicach, Krakowie, Łowiczu, Poznaniu i Warszawie.

Wybór Łowicza na zakończenie obchodów nie jest przypadkowy. Pijarzy obecni są tu od 1668 roku. Niemal od samego początku pobytu prowadzili szkołę. Odbywały się tu kapituły zakonne. Na jednej z nich, w 1753 r., ks. Stanisław Konarski, pijar, przedstawił swój projekt reformy szkolnictwa pijarskiego. Wprowadzenie go w życie dało impuls do zmian w polskiej oświacie. Postać tego pedagoga oraz reformatora wspominał także Jan Paweł II w homilii o rodzinie i wychowaniu, wygłoszonej w Łowiczu w 1999 roku.

Działalność pijarów w mieście wspierali prymasi Polski – arcybiskupi gnieźnieńscy, którzy w Łowiczu mieli swoją rezydencję. Stąd obecność prymasa Wojciecha Polaka w łowickich obchodach. Zjechali na nie pijarzy z całej polskiej prowincji. Były też delegacje szkół prowadzonych przez zakon.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.

Podobne