Ks. bp Józef Zawitkowski uhonorowany za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej

11 WRZEśNIA 2016
admin

Jedyna w Polsce Aleja Gwiozd znajduje się na Starym Rynku w Łowiczu. Od soboty 10 września składa się już z 18 wycinanek łowickich umieszczonych w chodniku i przykrytych hartowanym szkłem.

Nagrody przyznawane są od 2011 r. przez kapitułę, która docenia twórców ludowych, nie tylko z regionu łowickiego, oraz osoby, a także instytucje za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej. Nazwa „Gwiozdo Łowicko” pochodzi od okrągłej wycinanki – gwiozdy, charakterystycznej dla regionu łowickiego.

Na uroczyste odsłonięcie przybyli mieszkańcy i przedstawiciele władz samorządowych oraz urzędów marszałkowskich dwóch województw – łódzkiego i podlaskiego oraz parlamentarzyści.

W kategorii twórców ludowych wyróżnione zostały łowicka wycinankarka Henryka Lus oraz Jadwiga Solińska, artystka i pisarka z Wąsosza w woj. podlaskim.

W kategorii upowszechniania i ochrony dóbr ludowych wyróżniono bp. Józefa Zawitkowskiego i śpiewaczkę Zofię Czubik z Łowicza.

List gratulacyjny z tej okazji dla bp. Zawitkowskiego przysłała Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim.

Nagrodzonym asystowały aż trzy zespoły ludowe: „Koderki”, „Blichowiacy” i „Ksinzoki”, których członkowie ubrani byli w stroje łowickie.

Po odsłonięciu tablic, dalsza część uroczystości odbyła się w łowickim muzeum, gdzie w sali barokowej wysłuchano koncertu pieśni ludowych. Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński poinformował, że Poczta Polska wydała kolejne cztery znaczki z tablicami uhonorowanych osób. Tym samym seria pocztowa „Aleja Gwiozd Łowickich” również się powiększyła. Jako pierwsi nowe znaczki otrzymali laureaci nagrody.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu znajduje się na stronie lowicz.gosc.pl

Podobne