4 GRUDNIA 2017
Damian Pietrzak

Wręczenie odznaczenia odbyło się podczas Mszy św. imieninowej bp. Andrzeja F. Dziuby, który w ten sposób docenił całokształt pracy, jaką włożył pierwszy ordynariusz diecezji łowickiej w jej rozwój.

Krzyż Świętej Wiktorii dla duchownych i świeckich za zasługi dla Kościoła łowickiego – Pro Ecclesiae Lovicensis w 2004 roku ustanowił bp Orszulik. Odznaczenie jest w kształcie krzyża zakończonego treflami wypełnionymi czerwoną emalią. W sercu orderu na białym tle znajduje się wizerunek św. Wiktorii. Na zwieńczeniu umieszczono monogram SV (Sancte Victorie).

Pierwsze odznaczenia zostały nadane 3 maja 2004 roku. Otrzymali je prof. Wiesław J. Wysocki, Jerzy Garczarczyk i Józef Staszewski, zasłużony kościelny pracujący w katedrze łowickiej. W latach późniejszych odznaczenie, przyznane już przez bp. Andrzeja F. Dziubę, otrzymali: Tadeusz Majewski, Władysław Karaś, Grzegorz Kurek, Krzysztof Ciołkiewicz, o. prał. Regis Norbert Barwig, Joanna Lentkiewicz, mec. Maciej Bednarkiewicz, kard. Józef Glemp, Ryszard Kaczorowski, abp Henryk Józef Muszyński, prof. Wiesław Marian Chrzanowski, o. Augustine Hamilkar Serafini.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.