Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu

13 PAźDZIERNIKA 2017
W środę 4 października odbyła się inauguracja roku akademickiego 2017/2018 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu.
Pod hasłem: „In spe …” (w nadziei) przebiegła inauguracja roku akademickiego 2017/2018 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu. Inaugurację rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w kaplicy seminaryjnej. Eucharystii przewodniczył bp Andrzeja F. Dziuba, ordynariusz łowicki, a homilię wygłosił dr Piotr Kaczmarek. Wicerektor WSD w Łowiczu. W modlitwie i późniejszej inauguracji uczestniczyli także bp Wojciech Osial i biskupi seniorzy: Alojzy Orszulik, Józef Zawitkowski, a także ks. dr Stanisław Plichta, kanclerz kurii oraz rzesza kapłanów, wśród których byli proboszczowie kleryków. Wśród zaproszonych gości byli także rektorzy i prefekci seminariów z sąsiednich diecezji, włodarze miasta, przedstawiciele policji i straży pożarnej, siostry zakonne.
Kaznodzieja, nawiązując do Ewangelii podkreślił, że nie ma rzeczy większej nad Królestwo Boże.  – W podążaniu za Chrystusem prędzej czy później stajemy pod krzyżem, ale w Jezusie dokonuje się przemiana. Chrystus w momencie największego zhańbienia objawia najbardziej swoją miłość. To, przekracza nasze ludzie pojmowanie. Już po śmierci, został przebity Jego bok, z którego wypłynęła krew i woda. Ta rana była zadana po śmierci, bo jak wiemy za życia takiej rany nie można przyjąć i żyć.  W tym odczytujemy niezwykły rozmiar miłości, która nas przerasta. Miłość Boga nie zmieściła się w ludzkiej naturze. Mówiąc inaczej gdyby ktoś chciał kochać tak jak Jezus musiałby umrzeć z miłości. Jezus jednak zachęcał uczniów by miłowali się tak jak On ich umiłował – tłumaczył ks. Kaczmarek.
   Po Mszy św. zebrani przeszli do auli seminaryjnej, gdzie Rektor, ks. dr Sławomir Wasilewski powitał gości i w krótkim wystąpieniu wyjaśnił znaczenie inauguracyjnego hasła – In spe… Można by sobie postawić pytanie, dlaczego u początku kolejnego roku akademickiego w naszym łowickim Seminarium takie właśnie, a nie inne motto – pytał Rektor. – To krótkie łacińskie wyrażenie towarzyszy dzisiejszej uroczystej inauguracji przede wszystkim, dlatego, że WSD w Łowiczu jest uczelnią dla studentów wierzących, a jak mówił papież Franciszek „wiara i nadzieja idą ręka w rękę”.
Jako ludzie wierzący – nie tylko wierzący studenci,
e i wierzący przełożeni, wierzący profesorowie, wierzący spowiednicy, wierzący pracownicy świeccy – rozpoczynamy dziś w naszej Alma Mater kolejne dziewięć miesięcy modlitwy, formacji i studiów w nadziei, że przyniosą one owoce dobre i błogosławione dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla 20 alumnów, mających stać się w przyszłości kapłanami Kościoła – mówił ks. Wasilewski.
Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”.