Obraz „Adoracja Dzieciątka” po gruntownej konserwacji

10 MARCA 2016

Obraz ten pochodzi ze Szkoły Włoskiej i powstał
w XVII wieku. Być może że jego autorem był Guido Reni. Kompozycja obrazu, styl malowania oraz porównanie z innymi pracami artysty pozwala snuć powyższe przypuszczenia.

Obraz przedstawia Dzieciątko Jezus zatopione w śnie i pochyloną oraz zapatrzoną w swojego Syna Matkę Bożą. Dzieciątko jest w pozycji leżącej w lekkim skręcie tułowia w lewą stronę. Ma kasztanowe włosy, pełna i pulchną twarz. Spoczywa na posłaniu z poduszek. Postać Matki Bożej jest ukazana w pozie pochylonej w stronę dziecka. Ręce ma skrzyżowane na piersiach.

Jest to owalny obraz o długości 91 cm i wysokości 69 cm. Wykonany techniką olej na płótnie. Przepiękna jest kolorystyka obrazu w odcieniach błękitu, granatu oraz czerwieni. Ciekawa jest też jego kompozycja. Całość dopełnia przepięknie wykonana rama z motywami roślinnymi.

Obraz został poddany gruntownej konserwacji. Oczyszczono wszystkie zabrudzenia, usunięto wszystkie kity oraz na nowo obsadzono obraz na krosno. Nałożono nowy werniks. Podobnie wykonano konserwację ramy. Oczyszczono, zabezpieczono przed szkodnikami, usunięto wszelkie nawarstwienia z farb i wykonano nowe złocenia.

Obraz w najbliższym czasie stanie się atrakcją naszego Muzeum Diecezjalnego.

ks. Adam Matysiak