Święcenia diakonatu w Bazylice katedralnej

17 MAJA 2015

Został nim Mateusz Wojtczak, alumn V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu. W sobotę 16 maja w uroczystej Mszy św. uczestniczyli najbliżsi nowo wyświęconego diakona – rodzice i brat, dalsza rodzina i znajomi oraz wierni z parafii św. Katarzyny w Witoni, z której się wywodzi z proboszczem ks. Zbigniew Oltonem i wikariuszem ks. Sebastianem Antosikiem.

W Eucharystii pod przewodnictwem bp J. Zawitkowskiego uczestniczyła cała wspólnota seminaryjna – księża przełożeni z rektorem ks. dr. Sławomirem Wasilewskim, którzy koncelebrowali Mszę św., oraz alumni. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił sochaczewski zespół Art Cameral pod dyrekcją Anny Wróblewskiej i Piotra Staniaka.

– To wielkie dla mnie przeżycie. Od 5 lat patrzyłem na Mateusza, na jego radości i zamyślenia. Dzisiaj będę świadkiem, jak Mateusz będzie leżał na posadce katedry, a cały kościół będzie wołał w litanii niebo i wszystkich świętych, i będzie prosił Boga za niego. My wszyscy tutaj pytamy: Jak to jest, że Pan Bóg powołuje? Dlaczego? Jak to sobie Pan Bóg ustala, że jednego powołuje, a drugiego nie. Mateuszu! Będziesz się tłumaczył przed innym dlaczego zostałeś księdzem, tak jak ja się tłumaczę. To wszystko bez mojej zasługi. To Pan Bóg wybrał – mówił w homilii bp Zawitkowski.

Podczas obrzędów wstępnych święceń kandydat wyraził wolę przyjęcia święceń diakonatu oraz złożył przysięgę życia w celibacie i posłuszeństwa ordynariuszowi. Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych nastąpił istotny obrzęd święceń. Bp J. Zawitkowski włożył na głowę wyświęcanego swoje dłonie i odmówił modlitwę konsekracyjną. Po akcie konsekracji przekazał diakonowi księgę Ewangelii, na znak, że otrzymał on misję Jej głoszenia.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”.